Menu
DIY / wnętrza

DIY: Kolorowe koszyczki z pomponami / szybki i prosty #ikeahack

DIY: Kolorowe koszyczki z pomponami / szybkie i proste #ikeahack
Łatwe i błyskawiczne pomysły na DIY, to zawsze dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Prace manualne odprężają, a dodatkowo efekt końcowy  takiej robótki będzie dekoracją na półce. Nie licząc czasu schnięcia farby (tego nie przeskoczymy ) Praca nad takimi koszyczkami, to dosłownie pół godzinki!

Pomysł pojawił się zupełnie przypadkiem – małymi kroczkami porządkuję swoje biuro, segreguję wszystkie rzeczy do DIY (rany, ile się tego już nazbierało ) i układam tematycznie w pudełkach i koszyczkach. Jeden z takich koszyczków służy mi to przechowywania pomponów, przypadkowo położyłam pompon na przykrywkę koszyczka i… wyglądało to zaskakująco fajnie! A do tego taka ozdoba jest bardzo prosta do zrobienia. Pomyślałam, że jeszcze jak pomaluję ten “berecik” na jakiś kolor, to może przynieść fajny rezultat. Chwila pracy malowanie + pompon + klejenie i gotowe.

DIY: Kolorowe koszyczki z pomponami / szybkie i proste #ikeahack

Same koszyczki pewnie wielu z Was kojarzy – to LJUSNAN, pudełko z przykrywką kupione w IKEA. Za 3 sztuki zapłacimy 12,99 zł. Kupiłam je dawno, dawno temu i fajnie przydają się na różne małe przydasie. Pętelka, która w oryginale jest widoczna na przykrywce, pełni raczej funkcję dekoracyjną, bo żeby takie pudełko otworzyć trzeba złapać za bok przykrywki. Obcinając ten fragment i zastępując pomponem nie zmniejszamy więc wygody z korzystania z tego pojemnika (a w projektach DIY, takie uwzględnienia są bardzo ważne).

Kolorowe koszyczki z pomponami – co będzie Ci potrzebne

 • Koszyczki z przykrywką
 • Klej na gorąco
 • Farba akrylowa (wykorzystałam farby z serii moje deko – pudrowy róż + moje dwie mieszanki)
 • Nożyczki
 • Pędzel
 • Kolorowa włóczka albo gotowy pompon

Przyda się również coś, na czym koszyczki będą mogły się suszyć (tak, by brzegi podczas suszenia nie dotykały podłoża), powinno to być coś o mniejszej średnicy niż przykrywka, ja wykorzystałam małe puszki z farbą.

Instrukcja krok po kroku

1. Przygotowałam pojemniki – pokrywki przetarłam wilgotną szmatką, aby przyszykować powierzchnię pod malowanie.
2. Drugi krok, to obcięcie pętelki – blisko nasady. Trawa jest gęsto zapleciona, więc po odcięciu nic się nie poluźnia, nie trzeba tego obcięcia zabezpieczać.

3. Kolejny etap to malowanie. Aby dobrze wypełnić strukturę, malowałam trzymając pędzel pionowo względem powierzchni. Dla dobrego krycia polecam nałożenie dwóch warstw.
3. Ostatni krok – pompon! Przykleiłam go klejem na gorąco, warto przez chwilę przycisnąć i przytrzymać, żeby się dobrze trzymał. I gotowe

DIY: Kolorowe koszyczki z pomponami / szybkie i proste #ikeahack

Moje pompony są wykonane ręcznie z kolorowej włóczki i muliny – zależało mi na tym, żeby kolory pomponów i farb były dosyć zbliżone. Kolorowe, pomponowe dekoracje są teraz bardzo w trendach – takie optymistyczne akcenty świetnie wyglądają we wnętrzach, wystarczy niewielki drobiazg, żeby ożywić pokój. A jak widać, samodzielne wykonanie tych dekoracji jest bardzo proste

Kilka wskazówek i informacji

 • Farba fajnie usztywnia przykrywkę
 • Do takiego DIY będą pasować na pewno również inne koszyczki, np. te wyglądałyby świetnie po pomalowaniu przykrywek
 • Nakładałam 2 warstwy farby w kilkugodzinnych odstępach (wedle zaleceń producenta)
 • Pomponiki będą wyglądać również fajnie słoiczkach z pomalowanymi zakrętkami – analogicznie, jak w tym wpisie
 • Inne, bardzo proste dekoracje z pomponami znajdziesz tutaj i tutaj
 • O powierzchnię pomalowaną farbami akrylowymi łatwo dbać – można ją przecierać wilgotną ściereczką

Jak widzicie ten #ikeahack jest naprawdę mega łatwy! Kombinacji na malowanie i ozdabianie może być cała masa, a takie czapeczki wyglądała uroczo

DIY: Kolorowe koszyczki z pomponami / szybkie i proste #ikeahack

P.S. Owocowe ilustracje ze zdjęć pobierzecie tutaj, instrukcja, jak zrobić podstawkę-zająca ze zdjęcia powyżej znajduje się tu, a to z fioletowym frędzlem to moje etui na telefon – instrukcję znajdziecie również na Mavelo, tutaj

13 komentarzy

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)