Menu
DIY

Torebka-worek, którą uszyjesz w godzinę! + kobiece etui na telefon / welur tapicerski w akcji

Jak uszyć torebkę?
Do uszycia takiej torebki potrzebne są minimalne umiejętności szycia na maszynie. Wystarczy, że potrafisz przeszyć (w miarę) równą linię, konstrukcja jest bardzo prosta, a wisienką na torcie są dekoracyjne frędzle, których wykonanie również jest łatwe.

Sznurkowa torebka z tego wpisu sprawdza się rewelacyjnie na lato i w związku z tym, że przy okazji tamtego wpisu przeprosiłam się z maszyną do szycia, to postanowiłam uszyć jeszcze jedną, całkiem inną torebkę. Mam w zapasie welur tapicerski (to tkanina, którą wykorzystałam do DIY letter board) – materiał ma tak piękny kolor, a do tego jest nieco sztywniejszy,  idealny na torebkę. A przy okazji wyszło mi z tego jeszcze etui na telefon Z uszyciem tego wszystkiego zeszło mi około godzinę, nadprogramowy czas skradło mi tylko zrobienie warkoczyków na sznurki.

Jak uszyć torebkę?

Te moje szycia, to raczej taki kącik szycia dla laika Naprawdę niewiele potrafię uszyć, a maszyna do szycia nieustannie zaskakuje mnie o nowe funkcje, które dla doświadczonej szwaczki są oczywistością, a dla mnie czarną magią. Właśnie dlatego szukam prostych form i rozwiązań, jak uszyć coś w łatwy sposób, na zasadzie “szyć każdy może…”.

Niewątpliwym plusem tego samodzielnego szycia są niskie koszty powstałych produktów – za materiały na torebkę i na etui zapłaciłam łącznie około 20 zł! I mam bardzo fajną torebkę na spacery i randki I etui, które pozwoli mi zadbać o telefon.

Jak uszyć torebkę?

Torebka-worek – potrzebne materiały

 • Nieco sztywniejsza tkanina (wykorzystałam welur tapicerski, dużym plusem jest to, że ucięta tkanina się nie strzępi)
 • Tkanina na podszewkę (wykorzystałam starą bluzkę)
 • Łańcuszek (kupiłam za około 5 zł w sklepie budowlanym, są dostępne również złote)
 • Kartka / kartonik (na szablon do odrysowania)
 • Włóczka / sznurek / wstążeczka – do zrobienia troczków
 • Maszyna do szycia (torebkę można również uszyć ręcznie, jednak zajmie to więcej czasu)

Torebka-worek – krok po kroku

Jak uszyć torebkę?

1. Przygotowałam prostokąt o wymiarach 26×28 cm – to baza dla mojej torebki. Odrysowałam prostokąt dwukrotnie na wewnętrznej stronie tkaniny welurowej…

2. …oraz dwukrotnie na koszulce, która posłuży mi jako podszewka. Podszewka powinna być niższa o około 2-3 cm. Wszystko wycięłam – dwa prostokąty na torebkę, dwa na podszewkę. 

Jak uszyć torebkę?

3. Zszyłam ze sobą dwa prostokąty na torebkę – po bokach i na dole torebki. Analogicznie zrobiłam to dla podszewki. Dla podszewki to ostateczna forma, krok nr 4 w przypadku podszewki można pominąć.

4. To ważny krok, dzięki któremu torebka zyska kształt bryły – dolne rogi torebki należy zgiąć po przekątnej i zszyć. Materiał lubi się przesuwać, dlatego szycie zaczęłam od środka  – tak jak widzisz to na zdjęciu – od środka do przodu, następnie na wstecznym przez całą długość tego fragmentu i do przodu, kończąc szycie na środku.

Jak uszyć torebkę?

5. Pozszywaną torebkę przewróciłam na drugą stronę – spód torebki, który zszywałam w poprzednim kroku, powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu.

6. Włożyłam wewnątrz torebki podszewkę i zszyłam ze sobą brzegi obu części.

Jak uszyć torebkę?

7. Materiał z podszewką ściągnęłam do wnętrza torebki, zagięłam welur i przypięłam go szpilkami – stworzyłam w ten sposób tunel na troczki (nie zaginam tam materiału z podszewki, ta tkanina schodzi poniżej. Zszywam tą zgiętą tkaninę na maszynie.

8. Odmierzyłam łańcuch i przyszywam go po bokach torebki, poniżej tunelu na troczki. Oczko łańcucha warto przyszyć w dolnej i górnej części – łańcuch będzie dzięki temu bardziej stabilny. 

Jak uszyć torebkę?

9. Czas na nacięcia na troczki – łapiąc w palce tkaninę, nacięłam ją nożyczkami w 4 miejscach (po dwa otworki z każdej strony).

10. Przygotowałam dwa sznureczki o takiej samej długości. Sznureczek to warkoczyk zapleciony z włóczki (plotłam go podwójnymi nitkami, żeby sznurek był grubszy). Przeciągnęłam sznureczek dookoła torebki używając do tego spinacza (obkleiłam go taśmą, żeby w środku nic nie haczyło. Drugi sznurek przeciągam tak samo, z drugiej strony. 

Jak uszyć torebkę?

11. Diabeł tkwi w szczegółach, czyli czas na frędzle. Zrobiłam je tak, by nie wystawały żadne nitki i wszystko było ładnie wykończone. W pierwszej kolejności przygotowałam włóczki – wykorzystałam do tego dłoń, oplotłam dookoła dłoni włóczkę 40 razy i rozcięłam w połowie.

12. Rozplotłam kawałek warkoczyka, zawiązałam na końcu supełek, włóczki z warkoczyka podzieliłam na 2 części, położyłam na nich przygotowane wcześniej włóczki na frędzel.

Jak uszyć torebkę?

13. Zawiązałam na środku podwójny supełek, złożyłam włóczkę na frędzel na pół (w kształt, jak widać na zdjęciu nr 14).

14. Kawałkiem włóczki owinęłam frędzel i zawiązałam na supełek. Oplotłam go w ten sposób 3-4 razy i na końcu zawiązałam podwójny supeł.

Jak uszyć torebkę?

15. Włóczka, którą zawiązałam w poprzednim kroku, będzie odstawać od frędzelka. Żeby ładnie schować te nitki, nawlekłam je na igłę i przeciągnęłam do środka.

16. Ostatni krok to docięcie końcówek frędzla na taką samą długość. Torebka liczy łącznie 4 frędzle, które doczepia się po przeciągnięciu troczków przez tunel – to ostatni etap.

Jak uszyć torebkę?

Tak prezentuje się gotowa torebka! Ten rozmiar mieści telefon (całkiem spory), portfel, klucze, pomadkę i woreczki do sprzątania po psach Czyli mój niezbędnik, który mam zawsze przy sobie. Ale spokojnie zmieści się jeszcze kilka innych drobiazgów.

Jak uszyć torebkę?

Idąc za ciosem uszyłam również etui na telefon – schemat podobny jak przy torebce, ale jeszcze prostszy – zszyte ze sobą dwa prostokąty, bez podszewki + po jednym frędzlu z każdej strony. Mam teraz telefon, który bardzo lubię (o ten, jest super), robi świetne zdjęcia, więc nie chciałabym porysować ekranu czy aparatu. Dla mnie etui w takiej formie jest bardzo wygodne, a takiej kobiecej wersji na pewno nie znalazłabym w żadnym sklepie.

Jak uszyć etui na telefon?

Kilka wskazówek i informacji

 • Moje zdolności szycia na maszynie to na prawdę podstawa – to projekt, który bez problemu wykonasz, znając podstawowe funkcje tego urządzenia.
 • Zależało mi, żeby schemat szycia był jak najbardziej prosty – można ładniej wykończyć np. wszycie podszewki (tak by nie było widać brzegów materiałów), albo doszyć kieszonkę – wszystko zależy od umiejętności i czasu, który możesz poświęcić na uszycie torebki
 • Tkanina, której użyłam to welur tapicerski, kupiłam go na allegro, tutaj (kolor torebki to 61, kupiłam jeszcze inny kolor i tkaniny są ogólnie super, natomiast czas wysyłki był nieco dłuższy niż to jest podane na stronie). Mam jej jeszcze w zapasie, więc pewnie pojawi się tutaj nie raz
 • Łączny koszt materiałów na torebkę i etui na telefon, to około 20 zł
 • Alternatywą dla frędzli mogą być np. pompony. Zamiast włóczki można użyć wstążki, czy sznurka. Ja wykorzystałam włóczkę, którą miałam w domu i fajnie pasowała mi kolorystyką

Tak, jak wspominałam na początku, jestem laikiem w temacie szycia. Potraktujcie ten tutorial, jako przykład tego, ile fajnych rzeczy można zrobić własną pracą i nie wydając na to dużej kwoty. Rękodzieło daje wiele frajdy i rozwija manualnie. Oczywiście o wiele łatwiej wszystko kupić, ale satysfakcja z własnoręcznie uszytej torebki jest bezcenna

Jak uszyć torebkę?

 

11 komentarzy

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)