Menu
DIY / pudełeczka

Świąteczne kamieniczki – pudełka-domki do wydrukowania

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki
Świąteczne domki to już tradycja Czwarty rok z rzędu przygotowałam pudełeczka z okazji Świąt Bożego Narodzenia – tym razem są to kamieniczki z witryną sklepową.

Tego postu miało nie być. Z różnych powodów z blogiem mi ostatnio mniej po drodze – nawiasem mówiąc w mojej głowie toczą się różne scenariusze na dalsze losy Mavelo. Ale w Święta dam sobie porządnie odpocząć – zazwyczaj właśnie po takim resecie przychodzą najlepsze pomysły. Projekt tegorocznych pudełek nie dawał mi jednak spokoju i w tym całym przedświątecznym zamieszaniu musiałam wygospodarować czas, żeby były nowe domki!

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

Domków na Mavelo jest już całkiem sporo, z okazji Bożego Narodzenia powstały jeszcze trzy inne wzory:

Z roku na rok projekty wyglądają nieco inaczej, tym razem wykorzystałam ten szablon kamieniczek “całorocznych” Idea jest zawsze ta sama – w domki można zapakować upominek dla bliskiej osoby – zmieści się tam coś słodkiego, albo niewielki upominek. Kamieniczki przygotowałam w dwóch opcjach kolorystycznych oraz w dwóch rozmiarach.

Zanim przepadniesz na wycinaniu i klejeniu domków, zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i na Instagramie. Dla każdego twórcy internetowego wsparcie jest bardzo ważne – zostawienie komentarza, serduszka, czy podesłanie zdjęcia zainspirowanego tym, co robię naprawdę daje kopa do działania :))

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

Świąteczne kamieniczki – pudełka do wydrukowania

Klikając w poniższe przyciski pobierzecie małe lub duże pudełeczka. Grafiki są przygotowane w formacie .pdf i spakowane do pliku .zip. Pliki są do pobrania za darmo, są przeznaczone do użytku prywatnego, niekomercyjnego i nie można ich modyfikować (jeśli chcesz je przygotować dla przyjaciół, rodziny – nie ma problemu, jeśli jednak chcesz użyć ich w celach promocyjnych swojego bloga czy marki, to niezbędna jest licencja komercyjna. W razie pytań – zapraszam do kontaktu).  Każdy folder zawiera 2 opcje do wyboru:

 1. Czerwoną
 2. Zieloną

Do przygotowania małej kamieniczki potrzeba 1 arkusz sztywnego arkuszu A4, po złożenia domek ma wymiar 9,5 x 10, 5 cm – przednia ścianka (z oknami), 9,5 x 13,5 – tylna, wyższa ścianka. Głębokość pudełeczka (wąskie ścianki po bokach), to 3,8 cm.

Pobierz małe, świąteczne kamieniczki

Do przygotowania dużej kamieniczki potrzeba 2 arkuszy sztywnego arkuszu A4, po złożenia domek ma wymiar 13 x 14 cm – przednia ścianka (z oknami), 13 x 18,5 – tylna, wyższa ścianka. Głębokość pudełeczka (wąskie ścianki po bokach), to 5 cm.

Pobierz duże, świąteczne kamieniczki

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

Pudełka-kamieniczki – potrzebne materiały

 • Szablony wydrukowane na sztywniejszym papierze ( Mała kamieniczka = 1 x A4, duża kamieniczka 2 x A4)
 • Nożyczki
 • Klej
 • Tępy nóż (do robienia zgięć)

Jak złożyć kamieniczkę? Instrukcja krok po kroku

Złożenie jednego pudełka zajmuje kilka minut. Konstrukcja jest prosta, linie cięcia i gięcia w większości są proste, dlatego przygotowanie takiego pudełka powinno pójść naprawdę sprawnie Kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, wyróżniłam w instrukcji. Żeby mieć pewność, że wszystko zostanie wycięte i złożone prawidłowo (bo papier trzeba szanować ), poświęć minutkę by przeczytać instrukcję

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

1. Wytnij wydrukowany szablon wzdłuż ciągłych linii. Najbardziej “newralgiczny” punkt znajduje się przy daszku – zwróć uwagę by naciąć to miejsce wyłącznie wzdłuż ciągłej linii (a nie do końca dachówek)

2. Pozaginaj szablony wzdłuż przerywanych linii (wszystkie wewnętrzne linie). Aby zgięcia były precyzyjne robię je od linijki, “odrysowując” miejsca gięć nożem.

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

3. Zwróć uwagę aby jeszcze przed sklejeniem dobrze zagiąć daszek w stronę, w którą będzie się zamykał. Jeśli nie zostanie dokładnie zagięty, pudełko może się ciężko zamykać.

4. Kolejny etap to sklejanie – najpierw po obwodzie, a następnie na spodzie pudełka. I kamieniczka gotowa

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

Kilka wskazówek i informacji

 • Do wydruku polecam sztywniejszy papier – np. blok techniczny o podwyższonej gramaturze, papier satynowy o gramaturze 300, albo grubszy, matowy papier fotograficzny
 • Wszystkie grafiki zostały wydrukowane na mojej domowej drukarce (dokładnie ten model)
 • Do wydrukowania wykorzystałam matowy papier fotograficzny o gramaturze 220
 • Dwie kamieniczki mogą być ze sobą sklejone tylnymi ściankami – powstanie wtedy większy domek z dwoma, pudełkowymi kieszonkami
 • Jeżeli do środka pudełka planujesz zapakować ciasteczka, to polecam najpierw owinąć je bibułką lub folią – zwłaszcza, jeżeli to ciasteczka, które mogą zostawić tłuste plamy
 • Szablon pudełka i wszystkie elementy zostały zaprojektowane przeze mnie w programie Adobe Illustrator (wersja CC 2018) z pomocą tabletu graficznego Wacom Intuos Pro (rozmiar M)
 • Jeśli interesuje Cię temat domowego drukowania w dobrej jakości, to odsyłam do tego wpisu
 • Więcej pudełeczek na różne okazje znajdziesz pod tym linkiem
 • Wszystkie świąteczne mavelowe projekty są zebrane tutaj – na blogu znajdziesz różne pudełka

Domki z papieru do wydruku - świąteczne kamieniczki

To prawdopodobnie ostatni post przed Świętami. Życzę Wam wszystkiego dobrego w tym wyjątkowym czasie, mniej pośpiechu, jak najwięcej pięknych, spokojnych chwil Wesołych i wyjątkowych Świąt!

8 komentarzy

 • Sylwia Rejszel-Zub
  21 grudnia 2018 at 10:37

  Bardzo dziękuję za ten projekt, na pewno ucieszą oko obdarowanych, już pobrałam zaraz drukuję i pakuję do środka niespodzianki
  pozdrawiam świątecznie Ciebie, Emila i cały Wasz zwierzyniec
  Sylwia

  Odpowiedz
 • Ania Kalemba
  21 grudnia 2018 at 13:25

  Supcio! Ja robiłam w tym roku te skandynawskie

  Odpowiedz
  • weronika | mavelo
   24 grudnia 2018 at 11:01

   Aniu, mam nadzieję, że chatki się spodobają, Wesołych Świąt Kochana!!

   Odpowiedz
 • Radownisia
  22 grudnia 2018 at 17:37

  O matko! Zrób mi takiee!

  Odpowiedz
 • Maja Allure
  31 stycznia 2019 at 18:39

  O rety, ależ to jest cudowne…. dlaczego znalazłam dopiero teraz?

  Odpowiedz
 • Ana Mari
  25 lipca 2019 at 14:51

  piękne pudełka

  Odpowiedz

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)