Menu
DIY / pudełeczka

Kurka z podwórka / pudełka do druku

Pękata i całkiem pojemna – z takim ciałkiem, jak na kurkę przystało – sprawdzi się świetnie na nadchodzące Święta Wielkanocne, ale nie tylko. Kurka, to pudełeczko do którego zapakujecie drobne upominki i słodkości.

Ta kwoka chodziła mi po głowie już od zeszłego roku. Ale powstały te uszate koszyczki i szczerze mówiąc nie do końca wiedziałam jak ten projekt z kurką ograć. Papierowe konstrukcje to taka gimnastyka dla umysłu – czasami nieźle trzeba się nagłowić, żeby zaprojektować wszystko tak, żeby się złożyło, było funkcjonalne, a do tego jeszcze cieszyło oko. I może się wydawać, że te wszystkie pocieszne cudaki z papieru niewiele mają wspólnego z “poważnymi” projektami graficznymi, ale tak naprawdę logika towarzysząca mi przy projektowaniu pudełek, bardzo przydaje się na co dzień Zarówno konstruowanie, jak i składanie takich różnorakich brył dobrze wpływa na pracę mózgu (a do tego jeszcze super odpręża!).

Pudełka kurki - wielkanocne dekoracje z papieru

Pudełka-kurki – pliki do wydrukowania

Zanim przejdziesz do wydrukowania i wycinania, zachęcam do zapoznania się z instrukcją poniżej. Projekt składa się raz-dwa, a z pomocą instrukcji unikniesz błędów – jest tam kilka istotnych elementów,  o których trzeba wiedzieć, ważna jest również kolejność składania i sklejania kurki.

Pliki są do pobrania za darmo, są przeznaczone do użytku prywatnego, niekomercyjnego i nie można ich modyfikować (jeśli chcesz je przygotować dla przyjaciół, rodziny – nie ma problemu, jeśli jednak chcesz użyć ich w celach promocyjnych swojego bloga czy marki, to niezbędna jest licencja komercyjna. W razie pytań – zapraszam do kontaktu).  W każdym folderze znajdziesz 3 opcje kolorystyczne:

 1. Białą
 2. Jasno-brązową
 3. Kremową

Do przygotowania małej kurki potrzebujesz 1 arkusz sztywnego papieru A4. Podstawa kurki to trapez o wymiarach: 7 cm x 6,5 cm x 4,5 cm x 6,5 cm. Wysokość korpusu to około 7 cm.


Pobierz małe kurki


Do przygotowania dużej kurki potrzebujesz 2 arkusze sztywnego papieru A4. Podstawa kurki to trapez o wymiarach: 10 cm x 9 cm x 6,5 cm x 9 cm. Wysokość korpusu to około 10 cm.


Pobierz duże kurki


Ważne: Pliki w formacie .pdf są spakowane do skompresowanego folderu (.zip) – po ściągnięciu należy je wypakować. Bez wypakowania mogą pojawić się problemy przy otwarciu lub wydruku .pdf-ów)

Pudełka kurki - wielkanocne dekoracje z papieru

Pudełka-kurki – potrzebne materiały

 • Szablony wydrukowane na sztywniejszym papierze – może to być np. blok techniczny ( Mała kurka = 1 x A4, duża kurka 2 x A4)
 • Nożyczki
 • Klej
 • Tępy nóż (do robienia zgięć)
 • Opcjonalnie: wstążeczka

Jak złożyć kurkę? Instrukcja krok po kroku

Złożenie jednego pudełka zajmuje kilka minut. Koniecznie zajrzyj do poszczególnych kroków, aby uniknąć błędów (sama w jednej z pierwszych wersji zrobiłam dziurę pod kurzym kuprem – ta kolejność składania jest przetestowana i uzasadniona

1. Wytnij szablon wzdłuż zewnętrznej, ciągłej linii. Do drobnych elementów (dzióbek, grzebyczek) najlepiej sprawdzą się małe, precyzyjne nożyczki (takie, jakie widzisz u mnie na zdjęciu sprawdzają się dobrze).

2. Pozaginaj szablony wzdłuż przerywanych linii. Aby zgięcia były precyzyjne robię je od linijki, “odrysowując” miejsca gięć nożem. Następnie zaginam wszystkie miejsca tworząc wstępnie konstrukcję.

3. Sklejanie zaczniemy od ogonka. Trzeba go złożyć na pół, skleić, a następnie ponacinać wzdłuż ciągłych linii. Uważaj, żeby nie skleić zakładki połączonej z ogonkiem – to element zamknięcia pudełka.

4. Teraz sklejamy przód kurki. Od razu nanoszę klej na przednie zakładki, dzióbek i grzebyczek – te elementy najlepiej skleić jednocześnie. Klejenie zaczynam od dopasowania obu części głowy – tak by wyszło jak najbardziej równo.

5. Na tym etapie przyklejam zakładkę na tylnej części głowy – pokrywam klejem, chowam do środka i lekko dociskam.

6. Ostatni krok to sklejenie tylnej części. Aby klej dobrze złapał, warto docisnąć papier w wewnętrznej części pudełka.

I gotowe Kurkę można udekorować wstążką i spakować do środka coś dobrego. Trójkątne zamknięcie na górze pudełka jest co prawda dosyć wąskie, ale wystarczy lekko wygiąć boczne ścianki i można zapakować do środka całkiem sporo różności – zwłaszcza do dużej kurki.

Pudełka kurki - wielkanocne dekoracje z papieru

Jeżeli potrzebujesz etykiet do upominków na Wielkanoc, to znajdziesz je tutaj. A w ostatnich latach nazbierało się tutaj całkiem sporo pudełek odpowiednich na Wielkanoc:

Kilka wskazówek i informacji

 • Do wydruku polecam sztywniejszy papier – np. blok techniczny o podwyższonej gramaturze, papier satynowy o gramaturze 300, albo grubszy, matowy papier fotograficzny
 • Wszystkie grafiki zostały wydrukowane na mojej domowej drukarce (dokładnie ten model)
 • Jeżeli do środka pudełka planujesz zapakować ciasteczka, to polecam najpierw owinąć je bibułką lub folią – zwłaszcza, jeżeli to ciasteczka, które mogą zostawić tłuste plamy
 • Szablon pudełka i wszystkie elementy zostały zaprojektowane przeze mnie w programie Adobe Illustrator (wersja CC 2019)
 • Jeśli interesuje Cię temat domowego drukowania w dobrej jakości, to odsyłam do tego wpisu
 • Więcej pudełeczek na różne okazje znajdziesz pod tym linkiem
 • Wszystkie wielkanocne projekty znajdziesz pod tym linkiem

Pudełka kurki - wielkanocne dekoracje z papieru

Wracam w mój wir pracy, a jeżeli ktoś tutaj jest po raz pierwszy to zapraszam na mavelowego Facebooka i Instagrama. Na tym drugim na insta story pokazuję od czasu do czasu kulisy mojej pracy i… dużo zwierzaków

Pudełka kurki - wielkanocne dekoracje z papieru

4 komentarze

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)