Menu
grafika

11 bezpłatnych fontów w stylu marynarskim

Fonty w stylu marynarskim
Ahoj! O tej porze roku chętnie sięgamy po elementy kojarzące się z morzem i plażą – na blogu, co roku pojawia się coś w tym klimacie – myślę, że ta pora jest idealna na zestawienie bezpłatnych fontów w stylu marynarskim.

Kalendarzowe lato zaczyna się co prawda jutro, ale towarzyszące nam od tygodni słońce już mocno wprowadziło wszystkich w wakacyjny klimat. A jak o wakacjach mowa, to oczywiście styl marynarski jest jednym z tych, który pojawia się często i wywołuje miłe skojarzenia. To również styl widoczny w wielu aspektach designu, również w typografii. Projektując dwa lata temu tę kartkę na ślub mojej przyjaciółki, bardzo chciałabym mieć taki zestaw fontów do dyspozycji. Dobrze pamiętam, że poszukiwanie odpowiednich krojów zajęło mi więcej czasu niż ilustrowana część kartki.

Takie fonty, to również świetna baza do plakatów – ładnie dobrana typografia to jeden z kluczowych aspektów projektów – zwłaszcza jeśli to część tekstowa gra tutaj pierwsze skrzypce. Jeśli macie w planach projekty w tej stylistyce: plakaty, logo, a może zaproszenia na ślub, to z całą pewnością poniższe zestawienie ułatwi Wam pracę.

Fonty marynistyczne, czyli jakie? Szukając krojów do tego zestawienia, kierowałam różnymi skojarzeniami, które wiążą się z tym stylem: dziergane przez marynarzy tatuaże, sznury, znaki nawiązujące do pomiarów na mapach, a także kształt i lekkość morskich fal. Jest w tym wszystkim odrobina retro stylu, który bardzo lubię, są również fonty pisankowo-sznurkowe i bardziej eleganckie z zakończeniami w formie fal. To idealne zestawienie, dla fanów morskich klimatów.

Poniżej znajduje się grafika z zestawieniem fontów, pod nią znajdziecie link do pobrań, a także kilka istotnych informacji.

Fonty w stylu marynarskim

 

 1. Airpena Rustic  · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, krój posiada alternatywne litery z ozdobnikami (np. “a” z wywijasem, który widać powyżej)
 2. Barista Script · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, krój posiada alternatywne litery z ozdobnikami (np. z opcją podkreślenia dla całego wyrazy – przykład powyżej z literą “t”)
 3. Bear and Loupe · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, font posiada 3 odmiany: light, regular i bold
 4. Classy Pirate · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, krój posiada alternatywne litery z ozdobnikami
 5. Cute Tatoo · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego
 6. Anchor Yard · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, dwie odmiany – regular i italic, font posiada zestaw 8 rysunkowych kotwic (kryją się pod liczbami 1-9)
 7. Kari · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego
 8. Nautica · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego
 9. Reeperbahn · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego
 10. Sailorette · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, posiada dodatkowy znak – kotwicę, z polskich literek znajdziemy jedynie “ó”
 11. Sail  · pobierz
  do użytku prywatnego i komercyjnego, z polskich literek znajdziemy jedynie “ó”

Jak widać powyżej – wszystkie fonty mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych – to, oraz ogólne wrażenie, jakie wywołuje font (dobrze zaprojektowany), są dla mnie kluczowe przy takich zestawieniach. Tego typu fontów, za darmo i z polskimi znakami, niestety ze świecą szukać. Ale zawsze trzymam rękę na pulsie i jeśli pojawi się coś ciekawego, to na pewno będę przygotowywać kolejne zestawienia

Kilka wskazówek i informacji

 • Nawet jeśli font jest przeznaczony do użytku komercyjnego, zawsze warto czytać licencje.
 • Tak dekoracyjne fonty polecam przede wszystkim do nagłówków, haseł, pojedynczych wyrazów. Dłuższy tekst może stracić na czytelności.
 • Dodatkowe znaki, o których pisałam przy niektórych fontach, najlepiej sprawdzić wyświetlając okienko “Glify” (programy graficzne).
 • Jak zainstalować font? Po ściągnięciu na komputer koniecznie wypakuj z folderu .zip lub .rar (to bardzo ważne), kliknij w plik z fontem prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję “zainstaluj”.
 • Niektóre fonty na grafice, mają zwiększone interlinie (światło między literami) – jeśli po ściągnięciu i zapisaniu font wyda Ci się zbyt “ściśnięty”, to warto tę przestrzeń zwiększyć.
 • Fonty, które również polecam w tej stylistyce to Sea Font z tego zestawienia oraz Stripe Regular z tego (nie dorzucałam ich w powyższym zestawie, ponieważ unikam duplikowania treści na blogu).
 • Szukasz innych ozdobnych fontów – pisankowych / rysunkowych / retro? Zestawienia fontów pojawiają się na Mavelo cyklicznie od 3 lat, wszystkie znajdziesz pod tym linkiem.

Jeśli lubicie styl marynarski, to być może zainteresują Was inne wpisy o tej tematyce Np. Styl marynarski we wnętrzach (część 1 i część 2). Na blogu znajdziecie również plakaty do druku z latarnią i kotwicą (z tym samym motywem są również tapety na telefon). A do tego wszystkiego moje ulubione, ogoniaste zakładki do książek (chyba w tym sezonie muszę zaprojektować kolejną partię ogoniastych!).

Będzie mi bardzo miło, jeśli napiszecie w komentarzach, które z fontów podobają Wam się najbardziej. Zawsze biorę pod uwagę Wasze sugestie przy tworzeniu kolejnych wpisów i zestawień.

 

3 komentarze

 • Magdalena Pyka
  20 czerwca 2018 at 17:40

  Jak zwykle coś dla siebie znalazłam tym razem sail
  ❤️Dzięki

  Odpowiedz
 • Dekoland Blog
  20 czerwca 2018 at 22:15

  Weronika, jesteś niesamowita! Fonty nr. 3,5,7 ❤️ Pamiętam jak szukałam takich do mojej pracy dyplomowej z grafiki i właśnie był problem z polskimi znakami, szkoda, bo jest tak wiele pięknych fontów i trzeba kombinować.
  Ściskam!:)
  Weronika

  Odpowiedz
 • Ania Kalemba
  21 czerwca 2018 at 07:22

  Piękne są! Lubię!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)