Menu
grafika

10 bezpłatnych, odręcznych fontów #2

Cześć we wrześniu! Jesień zapowiada się pracowicie, a każdemu, kto projektuje z całą pewnością przyda się zestaw fontów – bardzo zgrabnych, imitujących pismo odręczne, grubszych i chudszych, a do tego do pobrania całkiem za darmo.

Fontowa seria, to stały punkt na blogu – przez ponad 3 lata uzbierało się tutaj całkiem sporo interesujących krojów pisma. Zestawienia dzielę tematycznie, więc jeśli interesuje Cię ogólnie temat ładnych fontów, to po więcej inspiracji zapraszam tutaj:

Tak jak we wszystkich dziedzinach projektowania, tak i w temacie krojów pisma zmieniają się trendy i warto odświeżyć o jakiś czas swój zbiór fontów. Są oczywiście ponadczasowe klasyki, których warto się trzymać, ale trochę nowości i trzymanie ręki na pulsie, to zawsze dobry kierunek

Fonty, które znajdziecie w moich zestawieniach wybieram ze względu na ich dobrze zaprojektowaną formę, ponadto prezentuję tutaj kroje bezpłatne z możliwością wykorzystania komercyjnego. Każdy z poniższych fontów możecie wykorzystać w swojej pracy, np. do stworzenia logo, plakatów, zaproszeń itp. Pamiętajcie o tym, że ten typ fontów jest bardzo ozdobny, dlatego trzeba je dobierać z wyczuciem i nie przesadzić z długością tekstu. Np. takie fonty sprawdzą się świetnie do krótkich 2-4 wyrazowych tekstów, ale napisanie całego akapitu fontem dekoracyjnym może okazać się bardzo złym, nieczytelnym rozwiązaniem. W projektowaniu pierwszeństwo zawsze powinna mieć zasada użyteczności, dlatego najważniejsze w przypadku wykorzystania fontów będzie to, by komunikat był łatwy do odczytania.

Tradycyjnie kroje są wypisane na jednej grafice, którą możecie np. przypiąć na pinereście, a poniżej obrazka znajdziecie linki do pobrania.

 1. Boldie Script · pobierz
 2. Befindisa · pobierz
 3. Earcy Night · pobierz
 4. Connoisseurs · pobierz
 5. Diamor · pobierz / posiada alternatywne opcje znaków z ozdobnikami (na grafice przykład 0 ostatnia litera z zawijasem)
 6. Gama Hand · pobierz 
 7. Idana Luisa · pobierz
 8. Jullian · pobierz
 9. Mallino · pobierz / posiada alternatywne opcje znaków z ozdobnikami
 10. Yesterday · pobierz / posiada alternatywne opcje znaków z ozdobnikami

Dajcie znać, jak podoba Wam się to zestawienie, co szczególnie wpadło w oko

Kilka wskazówek i informacji

 • Wszystkie fonty mają licencję, która umożliwia wykorzystanie ich w celach komercyjnych.
 • Zanim użyjesz fontu w celu komercyjnym fontu zapoznaj się z licencją – to ważne! Licencje różnią się od siebie, ponadto mmogą zostać zmieniona przez autora.
 • Tak dekoracyjne fonty polecam przede wszystkim do nagłówków, haseł, pojedynczych wyrazów. Dłuższy tekst może stracić na czytelności.
 • Jak zainstalować font? Po ściągnięciu na komputer koniecznie wypakuj z folderu .zip lub .rar (to bardzo ważne), kliknij w plik z fontem prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję “zainstaluj”.
 • Szukasz innych ozdobnych fontów – pisankowych / rysunkowych / retro? Zestawienia fontów pojawiają się na Mavelo cyklicznie, wszystkie znajdziesz pod tym linkiem.

P.S. Na chwilkę stąd znikam, jadę na spontaniczne i bardzo wytęsknione wakacje, yay! Cieszę się, że jeszcze ostatnim rzutem na taśmę udało mi się przygotować ten wpis. Liczba literówek, którą popełniłam przy okazji pisania postu była tak duża, że ten odpoczynek jest wręcz konieczny Na bloga pewnie wrócę w przyszłym tygodniu, a póki co zapraszam na mojego Instagrama – tu na pewno będzie się coś działo

2 komentarze

 • Ania Kalemba
  5 września 2018 at 08:46

  Numer 7 mój faworyt!

  Odpowiedz
 • Witold Żywulko
  5 września 2018 at 19:26

  Muszę przyznać, że ładne fonty, jednak takie literki np. jak “r” “a” lub “s” zdradzają podobny styl tego samego autora. Warto było by trochę zmodyfikować te podobieństwa, ale to tylko marudzenie

  Odpowiedz

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)