Menu
grafika

10 bezpłatnych motywów – WordPress (luty 2018)

Na przestrzeni ostatniego miesiąca pojawiło się w sieci całkiem sporo ciekawych motywów na WordPressa. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że ta seria ma swoje stałe grono odbiorców i propozycję do tych zestawień otrzymuję również od Czytelników.

Trendy obowiązujące w ostatnich latach sprawiają, że wiele motywów ma strukturę, która się nie zdezaktualizowała – proste i minimalistyczne layouty są cały czas na topie i wybranie takiego klasycznego, blogowego motywu to pewniak – idealny dla osób zaczynających blogowanie. Większość z motywów, które do tej pory pojawiły się na blogu, cały czas się świetnie prezentuje – klikając w poniższy przycisk przejdziecie do pozostałych zestawień:

Zobacz inne zestawienia motywów na WordPress » 

Poniżej znajdziecie propozycje, które wybrałam, wyszukałam w tym miesiącu – każdy motyw został przeze mnie zainstalowany i przetestowany – te testy dotyczą głównie podstawowych funkcji motywu, tego czy działa i instaluje się bezproblemowo.

1. Laura Lite

Zestawienie otwiera blog o wdzięcznym, kobiecym imieniu. Motyw ma dużo ciekawych opcji: możliwość ustawienia klasycznego layoutu, wpisy mogą być również wyświetlane w dwóch kolumnach. Ponadto dla wpisów mamy kilka opcji struktury (do podejrzenia w wersji demo). Na stronie główniej możemy także wyróżnić polecane treści, instagram w stopce wygląda super – a to tylko część opcji, motyw robi naprawdę dobre wrażenie. Warto mieć na uwadze, że ozdobny font, który widać w nagłówkach nie posiada polskich znaków, więc powinien zostać zmieniony na coś z naszymi polskimi ogonkami.

zobacz demo | pobierz

2. Elara

Motyw, który ma prosty, magazynowy układ – fajne sprawdzi się m.in. do blogów kulinarnych (tak jak jest w podglądzie demo) albo do kreatywnych czy modowych – wszędzie tam, gdzie zdjęcie główne wpisu odgrywa dużą rolę. Edycja motywu jest bardzo prosta, ma kilka ciekawych rozwiązań (np. wyróżnienie wpisów według kategorii), sam układ motywu – menu, strona wpisu, typografia – są bardzo fajnie dopracowane.

zobacz demo | pobierz

3.  Travelop Lite

Klasyczny, bardzo prosty w ustawieniach –  świetny motyw dla osób, które dopiero poznają WordPressa (ale nie tylko). W edycji mamy sporo możliwości modyfikacji – np. sidebar może być ustawiony na 1/3 czy 1/4 szerokość strony, można go też całkiem wyłączyć. Opcje modyfikacji są zarówno dla strony głównej, jak i bezpośrednio dla strony wpisów. Dobrze dopracowany layout, który dostajemy do dyspozycji wygląda naprawdę efektownie.

zobacz demo | pobierz

4. Lookout

Motyw z wpisami w formacie listingu i bardzo fajny, wbudowanym sliderem. Projekt posiada wiele, bardzo dobrze dopracowanych detali – np. subtelna animacja po najechaniu w link tytułu, nawigacja między postami widoczna na stronie wpisu czy timeline na sliderze. Nie mamy tu zbyt wielu możliwości modyfikowania samego układu, ale motyw i tak prezentuje się ciekawie.

zobacz demo | pobierz

5. Story Magazine

Dla odmiany coś typowo magazynowego. Motyw, który z powodzeniem mógłby konkurować z płatnymi opcjami. Tak, jak to bywa w przypadku layoutów magazynowych mamy tu wiele możliwości budowania strony – wszystko bardzo łatwo można ustawić za pomocą widgetów (ważne by wcześniej tryb wyświetlana strony zmienić z najnowszych wpisów na stronę). Bardziej złożony w budowie, ale dla każdego kto miał już do czynienia z tego typu motywami edycja powinna być przyjemna i prosta.

zobacz demo | pobierz

6. Twinkle

Klasyczny, dwukolumnowy lub w formie zmiksowanej (pierwszy wpis na całą szerokość , pozostałe w formie dwóch kolumn) – takie opcje dają całkiem fajny zestaw możliwości do modyfikowania layoutu bloga. Ponadto w motyw został wbudowany slider w formie karuzeli, a wpisy mają kilka ciekawych opcji wyświetlania. Typografia jest świetnie dopracowana, na stronie autora znajdziemy ponadto szereg wskazówek, jak korzystać z tego motywu.

zobacz demo | pobierz

7. The Journal

Elegancki, magazynowy motyw z wieloma możliwościami edycji. Modyfikacja szablonu jest dosyć intuicyjna, jak to w przypadku motywów tego typu – stronę główną trzeba “poukładać” z możliwych opcji. Do tego celu niezbędne jest zainstalowanie rekomendowanych wtyczek (po instalacji motywu pojawią się panelu) – obsługa wtyczki typu page builder jest bardzo dobrze opisana na stronie motywu.

zobacz demo | pobierz

8. Underwood

Prosty i ciekawy motyw z możliwością ustawienia layoutu w formie klasycznego bloga – z jedną szeroką kolumną – albo dwukolumnowego. Motyw jest prosty w edycji, z interesujących opcji mamy tutaj urozmaicone style dla strony wpisu. To co w pierwszej kolejności zmieniłabym w odniesieniu do wersji demo to zmiana fontu akapitowego na bardziej czytelny (ten zaprezentowany w podglądzie jest moim zdaniem zbyt delikatny).

zobacz demo | pobierz

9. Ashe Lite

Motyw, który wygląda elegancko i zdecydowanie premium. Tego typu wygląd cieszy się od kilku sezonów dużą popularnością – klasyczny z dopracowaną typografią i detalami: fajną nawigacją między postami, bardzo zgrabnymi widgetami i świetyn rozplanowaniem elementów – zarówno na stronie głównej, jak i postu.

zobacz demo | pobierz

10. Hamlet Lite

W wersji bezpłatnej motywu otrzymujemy prosty i łatwy w edycji układ. Jest to ograniczające dla możliwości zmiany wyglądu, ale miłośnicy standardowych, blogowych układów uznają ten motyw niewątpliwie za atrakcyjny wizualnie. Bez problemu zmienimy w nim kolory, dodamy do górnego paska ikonki społecznościowe lub włączymy slider (widoczny w wersji demo).

zobacz demo | pobierz

 

Zakładasz bloga, albo planujesz zmianę hostingu? Bardzo polecam Opiekuna Bloga, z którego sama korzystam. To hosting dedykowany blogerom, nie musisz martwić się tutaj o kwestie techniczne bo ekipa Opiekuna jest bardzo pomocna (np. w zainstalowaniu WordPressa czy w przenosinach bloga). Jeśli zdecydujesz się na ten hosting, to na hasło „ mavelo ” otrzymasz 10% rabatu (tutaj możesz sprawdzić pakiety cenowe).

Jeżeli jesteście na etapie poszukiwania ciekawego motywu na bloga, to mam nadzieję, że znaleźliście tu dla siebie kilka propozycji. Zawsze warto pobrać i przetestować motyw zanim zaczniemy robić wielkie przemeblowanie na blogu – niektóre motywy zastąpimy innym dosłownie jednym kliknięciem, ale najczęściej coś zawsze trzeba doszlifować No i warto pamiętać, że zanim wydacie dolary czy złotówki na bardziej rozbudowany motyw, to w pierwszej kolejności lepiej jednak poszukać czegoś darmowego (to wskazówka przede wszystkim dla początkujących blogerów). Większość z motywów powyżej ma również bardziej rozbudowane, płatne opcje, więc jeżeli coś Wam wpadło w oko to również warto sprawdzić wersje pro.

Dajcie znać, czy aktualnie coś u siebie zmieniacie, szukacie albo czy może coś z tego zestawienia Was zainteresowało?

 

6 komentarzy

 • Jola (Pixel Kolor)
  2 marca 2018 at 10:11

  Kusisz, ale obiecałam sobie nie zmieniać jeszcze szablonu. W oko wpadł mi Twinkle, podobny do mojego obecnego.

  Odpowiedz
 • Agnieszka Wieczorek
  4 marca 2018 at 16:13

  1 i 7 bardzo mi się podobają Choć 7 jest zdecydowanie najfajniejsza ze wszystkich!

  Odpowiedz
 • Janusz Kamiński
  5 marca 2018 at 11:13

  Każdy z motywów pozwoli zbudować ciekawy blog www.

  Odpowiedz
 • Katarzyna Farska
  6 marca 2018 at 10:25

  Wpadam do Ciebie od niedawna i jestem zachwycona. Może jakaś wiosenna tapeta na komputer?

  Odpowiedz
 • wariacje_za_minimum
  6 marca 2018 at 16:03

  Podoba mi się motyw 1- ale nie wiem czemu nie znajduje go na zasobach wordpressa u siebie,:((( solidne jak zawsze zestawienie, chociaż ja jeszcze jakiś czas zostanę przy moim prostym olsen ligt:)

  Odpowiedz
 • Marta Orzeł
  8 marca 2018 at 21:22

  Czy któryś z szablonów polecasz do strony wizytówkowej (bez zakładki blog)

  Odpowiedz

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)