Menu
grafika

10 bezpłatnych motywów – WordPress (listopad 2017)

Wordpress - bezpłatne motywy
Dla wszystkich, którzy planują rozpocząć przygodę z blogowaniem, albo chcieliby zmienić grafikę bloga – zestaw 10 pięknych i bezpłatnych motywów na WP! Po dłuższej przerwie w tym cyklu, wracam z nowym wpisem i ciekawymi propozycjami blogowych szat.

Już całkiem długo nie było na Mavelo zestawu 10 bezpłatnych i ciekawych motywów na WP (ostatnio w lipcu!). Ale taka przerwa ma też swoje plusy – jesienią przybyło sporo ciekawych propozycji i jest w czym wybierać.

Zanim przejdę do sedna przypomnę, że to cykl wpisów w ramach którego wyszukuję i testuję ciekawe motywy na WP. Te które uznam za ładne i godne polecenia trafiają do takiego zestawienia Pozostałe wpisy z tej serii możecie zobaczyć pod tym linkiem.

1. Start Blogging

Prosty i bardzo dopracowany układ, ładna typografia i rozplanowanie treści. Start Blogging nie ma wiele możliwości edycji, ale na pewno będzie wyglądał bardzo fajnie na wielu blogach. Posiada klasyczny układ blogowy, możliwość dodania bannerów graficznych czy slidera pod menu głównym (opcje dostępne z poziomu widgetów), fajną funkcją jest dodatkowe menu, które widać na samej górze. Z łatwością zmienimy tu kolorystykę czy dodamy logo.

zobacz demo | pobierz

2. Type

Ciekawy motyw z całkiem sporą liczbą opcji do skonfigurowania. To co od razu rzuca się w oczy to możliwość ustawienia zdjęcia w nagłówku. Do tego mamy różne możliwości ustawienia menu, możemy też włączyć wyróżnione wpisy (3 wpisy pod menu). Ponadto wpisy wyświetlane na blogu mogą być w formie: listingu (widoczne w demo), klasycznego bloga (wpis na całą szerokość), a także w układzie dwukolumnowym. Wszystkich opcji jest znacznie więcej!

zobacz demo | pobierz

3. Brillok Lite

Bardzo lubię motywy od Template Monster – są dobrze dopracowane i zawierają ciekawe rozwiązania. Motyw Brillok w bezpłatnej wersji ma wiele możliwości – sidebar, który może być po prawej lub lewej stronie, do tego możemy go ustawić na szerokość 1/3 lub 1/4 strony. Mamy różne możliwości dla nagłówka bloga (również wgranie zdjęcia), opcję włączenia menu głównego i dodatkowego paska na górze. Ponadto w opcjach widgetów możemy ustawić rozmaite warianty sliderów i wyróżnionych treści. Bardzo podoba mi się również strona wpisu, która także ma sporo opcji wyświetlania.

zobacz demo | pobierz

4. Blog Inn

Klasyczny blogowy motyw, do skonfigurowania dosłownie w 5 minut, bardzo ładnie zaprojektowany – idealny dla kobiecych blogów. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się u osób, które szukają prostego w obsłudze motywu – nie mamy tu dużo opcji, ale kilka elementów można bardzo fajnie zmienić – np. sidebar moze być po prawej (domyślnie, w demo), po lewej, albo można go całkiem wyłączyć. Z łatwością zmodyfikujemy tu kolorystykę i dodamy logo.

zobacz demo | pobierz

5. Jefferson

Piękny i elegancki motyw. Ma bardzo ładne detale, świetnie zaprojektowaną stronę wpisu i ciekawe opcje ustawień strony. Opcje, które możemy modyfikować na stronie głównej to m.in. dodanie sekcji z wyróżnionymi wpisami (zdefiniowane w panelu jako hero area), a także wyróżnienie jednego wpisu (wtedy zdjęcie wpisu zajmuje całą szerokość strony – widać to na demo).

zobacz demo | pobierz

6. Kokoro Lite

Prosty i klasyczny szablon, elegancki i ładnie dopracowany. Nie mamy tutaj wiele możliwości modyfikacji wyglądu, ale podstawy takie jak zmiana logo czy kolorystyki są wbudowane w panel. Motyw posiada również bardziej rozszerzoną, płatną wersję. Jednak z tej bezpłatne opcji na pewno skorzysta również wiele osób.

zobacz demo | pobierz

7. Mina Lite

Motyw bardzo podobny do poprzedniego, ponieważ jest to projekt tego samego autora. Layouty mają wiele elementów wspólnych, ale różnią kilkoma się detalami. Podobnie jak powyższa opcja posiada niewielkie możliwości edycyjne – jest ładnym i prostym w obsłudze klasycznym blogiem.

zobacz demo | pobierz

8. Neville

Dla odmiany bardziej zaawansowany motyw w stylu magazynowym. Strona, którą widzicie w podglądzie to układ prostego w edycji page buildera, który jest wbudowany w ten motyw – wybierając spośród kilku opcji (slider, najnowsze wpisy, wpisy według kategorii) możemy zbudować swoją indywidualną stronę. Bardzo klarownie jest to opisane na stronie z dokumentacją. A jeżeli klikniecie w link, z którego można pobrać motyw to zobaczycie fajnie przygotowane animacje, które ilustrują kilka możliwości.

zobacz demo | pobierz

9. Chronus

Kolejny motyw w stylu magazynowym – opcje ustawienia są tu bardzo proste i można je dodawać z poziomu widgetu. Wpisy mają opcję wyświetlania w trzech lub dwóch kolumnach, albo w jednej na całą szerokość. Fajnym akcentem jest możliwość wyróżnienia polecanych wpisów (widoczne zaraz pod menu).

zobacz demo | pobierz

10. Shadower

Na koniec layout, który będzie wyglądał ciekawie np. na blogach o tematyce technologicznej – te skojarzenia wywołały u mnie elementy graficzne widoczne na tym blogu. W demo widać latające, geometryczne kształty I o dziwo nie wygląda to nachalnie, prezentuje się bardzo ciekawie. Warto również zwrócić uwagę na dobrze zaprojektowaną stronę wpisu, z opcji modyfikacji mamy np. możliwość wyłączenia sidebaru (animację widoczną w demo również można bez problemu wyłączyć, jeżeli komuś nie przypadnie do gustu).

zobacz demo | pobierz


Każdy z powyższych motywów został przeze mnie sprawdzony i starałam się przetestować jak najwięcej opcji – w trakcie tych moich testów odpada około połowa motywów, które np. mają błędy i są przez to trudne w edycji. Jednak przy takiej liczbie motywów nie zawsze jestem w stanie wszystko wyłapać (najwięcej rzeczy wychodzi po prostu już w codziennym użyciu) –  jeżeli macie pytania do któregoś z motywów to zostawiajcie proszę pytania w komentarzach. I koniecznie dajcie znać, który z motywów wpadł Wam w oko

Zakładasz bloga, albo planujesz zmianę hostingu? Bardzo polecam Opiekuna Bloga, z którego sama korzystam. To hosting dedykowany blogerom, nie musisz martwić się tutaj o kwestie techniczne bo ekipa Opiekuna jest bardzo pomocna (np. w zainstalowaniu WordPressa czy w przenosinach bloga). Jeśli zdecydujesz się na ten hosting, to na hasło „ mavelo ” otrzymasz 10% rabatu (tutaj możesz sprawdzić pakiety cenowe).

7 komentarzy

 • weronika | mavelo
  18 listopada 2017 at 09:31

  Ania, myślałam o Tobie, kiedy przygotowywałam ten wpis – chyba z jednego wpisu zainstalował mi się jakiś dodatek i kiedy konfiguruję moją stronę do testów, to wyświetla mi się taka słodka świnka!

  Odpowiedz
 • Jola (Pixel Kolor)
  18 listopada 2017 at 14:53

  Właśnie się zabieram do zmiany szablonu u siebie.

  Odpowiedz
 • Kasia
  18 listopada 2017 at 21:50

  Bardzo fajne zestawienie. Zaznaczam sobie do ulubionych na okoliczność robienia nowej strony.

  Odpowiedz
 • Patrycjusz Brzeziński
  18 listopada 2017 at 21:52

  Faktycznie bardzo fajne do prostego bloga. dzięki !

  Odpowiedz
 • Agnieszka Wieczorek
  19 listopada 2017 at 10:09

  Aż 4 motywy trafiają w moje gusta Świetne zestawienie!

  Odpowiedz
 • Irmina Liczbik
  19 listopada 2017 at 19:01

  Akurat szukam czegoś nowego- może któryś z tych zadziała:)

  Odpowiedz
 • Marta | Bibliofilem być
  26 listopada 2017 at 13:20

  Uwielbiam ten cykl twoich wpisów W oko wpadły mi Type i Chronus, lecę więc kombinować z nimi przy swojej stronie

  Odpowiedz

Zostaw komentarz! Lubię czytać Wasze komentarze :)